22 Ocak 2015 Perşembe

SQL Server Recovery Modelleri

Şirketimizde kullandığımız ERP programının kullandığı veritabanının Recovery Mode'nu daha önce Simple Recovery Mode düzeyinde tutuyorduk. Şirketimizde yapılan IT Denetlemesi sonucu denetimi yapan ekibin  Erp programında yapılan değişikliklerin geçmişe yönelik olarak  görülebilmesi gerektiğini söylemeleri üzerine sene başından itibaren Recovery Mode'u Full Recovery Mode'a alarak yapılan insert-update-delete işlemlerini görmeye başladık. Veritabanı Full Recovery Mode düzeyinde olunca bu defa transaction logların tutulduğu ldf dosyasının otomatik büyümesinden dolayı sene ortasına gelmeden mdf dosyasının boyutunu geçtiği durumlar da olmakta.






Resim- Full Recovery Mode'da MDF ve LDF dosyalarını göstermekte(Burada ldf dosyası mdf dosyasının boyutuna henüz ulaşmamış)

Sunucu yapılandırmanız ne kadar iyi olsa da bu defa yapılan işlemler transaction log dosyasına (ldf) yazıldığı için üretim sonu kaydı yaptığımız programı kullanan arkadaşlar üretim sonu kaydının yapıldığı anda sistem de yavaşlık olduğunu söylediler. Sorun, belirli periyotlarda otomatik transaction log yedeği  alınarak çözülmüş oldu. 15 dakikalık periyotlarla alınan transaction log yedeklerinin genelde mesai saati içinde boyutu yükselmekte ve bu boyut şirketinizde yapılan veritabanı operasyonu ile orantılı olarak kısa bir zamanda artabilmektedir. Alınan transaction log yedekleri kapasitesi yüksek depolama aygıtında arşivlenirse geçmişe yönelik hareketlere erişmiş oluruz.







Resim-15 dakika ara ile alınan transaction log yedeği.Yapılan insert-update-delete işlemine göre boyutlar farklı görünmekte.